فهرست پرسش های متداول خودرو
 • چنانچه بعد از انجام مراحل پرداخت مبلغ از حساب کسر شود ولی مفاصا حساب صادر نشود چه باید کرد؟

  پس از جستجو مجدد خودرو در صفحه اصلی از طریق دکمه استعلام مجدد پرداخت اقدام به صدور مفاصا حساب نمایند. اگر بعد از استعلام مجدد موفق به دریافت مفاصا حساب نشدند از طریق تماس با تلفن های 31291469 و 32282746 با واحد عوارض خودرو، موضوع را پیگیری نمایند.

 • چنانچه میزان بدهی یا اطلاعات مالکیت وسیله نقلیه مغایر با اطلاعات وسیله نقلیه باشد چه باید کرد ؟

  بایستی از یکی از دو روش توضیح داده شده در زیر اقدام شود :

  1 - حضوری : با در دست داشتن مدارک مالکیت و اسناد پرداختی به شعب وصول عوارض خودرو (آدرس مراکز وصول در راهنما سایت موجود می باشد) مراجعه شود.

  2 - غیرحضوری : تصویر کارت خودرو و یا سند مالکیت خودرو برای اصلاح پلاک خودرو برای پشتیبان آنلاین ارسال شود .

 • چنانچه پس از جستجو اطلاعات خودرو با پیغام ' اطلاعات شما در سامانه موجود نمی باشد ' مواجه شویم چه اقدامی انجام دهیم؟

  1- در صورتیکه از زمان تحویل وسیله نقلیه از کارخانه هیچ پرداخت عوارضی صورت نگرفته است، از طریق تشکیل پرونده خود اظهاری اطلاعات وسیله نقلیه را ثبت، و نسبت به پرداخت عوارض آن اقدام شود.

  2- در صورتیکه پرداختی عوارض خودرو در سال های گذشته در خارج از مشهد صورت گرفته باشد بایستی با در دست داشتن مدارک مالکیت و اسناد پرداختی به یکی از شعب وصول عوارض خودرو در سطح شهر مراجعه نمایند

 • چه زمانی باید عوارض خودرو پرداخت کنیم ؟

  عوارض هر سال از ابتدای همان سال محقق می شود و تا پایان همان سال مهلت پرداخت آن می باشد . که در صورت عدم پرداخت شامل جریمه دیرکرد می شود.

 • چنانچه عوارض خودرو را پرداخت نکنیم شامل جریمه دیرکرد می شود ؟

  بله، به استناد بند "و" ماده 46 قانون مالیات بر ارزش افزوده ، پرداخت عوارض پس از موعد مقرر موجب تعلق جریمه ای معادل دو درصد (2%) به ازاء هر ماه نسبت به مدت تاخیر خواهد بود .

 • عوارض خودرو شامل چه خودرو هایی میشود ؟

  به استناد تبصره 6 ماده 42 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب مجلس شورای اسلامی انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین شامل عوارض سالیانه می شوند. و به استناد مصوبه شورای اسلامی شهر مقدس مشهد وسایل نقلیه سبک و سنگین و موتور سیکلت ها از سال 88 شامل عوارض سالیانه می شوند .

 • چرا باید عوارض خودرو پرداخت کرد ؟

  شهرداری یک نهاد عمومی ومردمی است که وظیفه خدمت رسانی به شهروندان را به جهت تامین خواسته های اولیه زندگی شهرنشینی و پس از آن تلاش برای رسیدن به شهری توسعه یافته را به عهده دارد و با توجه به سیاست خودکفایی شهرداری ها که در قانون بودجه سال 1362 تصویب گردید و حذف کمک های دولتی؛ به یکباره منبع اصلی درآمد شهرداری ها از بین رفت و لذا تنها راه تامین هزینه های شهری دریافت سهم هر یک از شهروندان به عنوان استفاده کنندگان مستقیم از خدمات شهری قرار گرفت. و به این ترتیب منطقی خواهد بود که هر کس که از خدمات بیشتری استفاده می کند سهم بیشتری را نیز پرداخت نماید.